• Sermaye piyasalarına ilkleri yaşatan fon Actus’a özel ödül getirdi 12 Nisan 2018

  Actus Portföy Yönetimi, Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nden En Yaratıcı Sermaye Piyasası Projesi Özel Ödülü aldı. Fon ile Türk sermaye piyasalarında ilkler yaşandı.
  Actus Portföy Yönetimi Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, “Actus Gaziantep PPP Fonu, SPK mevzuatı çerçevesinde kurulan ve bir altyapı projesini finanse eden ilk girişim sermayesi yatırım fonu oldu. Ayrıca, 29 yıl süresi ile en uzun vadeye sahip ve payları yabancı emeklilik fonlarına tahsis edilmiş ilk fon kuruluşu da gerçekleşti diye konuştu. Hocaoğlu, “Projemiz ile bu alanda başka fonların kurulması açısından Türkiye’ye yeni bir yatırım modeli sunduk. Ülkemizin en büyük bağımsız portföy yönetim şirketi olma hedefimize sermaye piyasamıza esin kaynağı oluşturacak yeni projelerin desteğiyle devam edeceğiz” dedi.
  Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği TSPB 3. Sermaye Piyasası Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Global Yatırım Holding iştiraki Actus Portföy Yönetimi, Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (Actus Gaziantep PPP Fonu) ile En Yaratıcı Sermaye Piyasası Projesi Özel Ödülü aldı. Kurulumu Mayıs 2017’de tamamlanan Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile Türk sermaye piyasalarında birçok ilk yaşandı.
  Ödülü alan Actus Portföy Yönetimi Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, şunları söyledi: “SPK mevzuatı çerçevesinde kurulan ve altyapı yatırımını finanse eden ilk girişim sermayesi yatırım fonu oldu. 29 yılla en uzun vadeli yatırım ve payları yabancı emeklilik fonlarına tahsis edilmiş ilk fon kurulumu gerçekleşti. Fon, toplam 600 milyon Euro tutarındaki bir yatırıma özkaynak finansmanı sağlayarak, proje finansmanının kapanmasına önemli bir katkı sağladı.” Türkiye’de kurulmuş SPK mevzuatına tabi bir fonun ilk defa yurtdışında da tescil ettirildiğine dikkat çeken Hocaoğlu, “Güney Kore Sermaye Piyasası’na da tescil ettirilmiş olup, her iki ülkede de tescillidir” dedi.
  Yeni bir yatırım modeli sunduk
  Hocaoğlu, “Projemiz ile bu alanda başka fonların kurulması açısından Türkiye’ye yeni bir yatırım modeli sunduk. Ülkemizin en büyük bağımsız portföy yönetim şirketi olma hedefimize esin kaynağı oluşturacak yeni yatırım modellerinin de desteğiyle devam edeceğiz” diye konuştu.

 • Global Menkul Değerler, ‘çocukların ışığı olarak’ en iyi sosyal sorumluluk ödülünü aldı 12 Nisan 2018

   Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin verdiği TSPB 3. Sermaye Piyasası Ödülleri’nde Global Menkul Değerler, ‘Parıltı Çocuklarının Işığı Olalım Projesi’ ile En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Özel Ödülü aldı. Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile birlikte 5 yıldır devam eden projede Global Menkul Değerler çalışanlarının katıldığı atölyeler ve sergiler gerçekleşti. Global Yatırım Holding’in iyilik koşusu Global Run da işbirliğine entegre edildi.

  Ödülü düzenlenen törenle alan Global Yatırım Holding Genel Sekreteri ve Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökhan Özer, şunları söyledi: “Derneğin görmeyen ve az gören çocukların doğumlarından eğitim süreleri tamamlanana kadar olan süreçte potansiyellerini mümkün olan en üst düzeyde tamamlama amacı, sürdürülebilir sosyal sorumluluk partnerliğini mümkün kıldı. Global Menkul Değerler, elindeki tüm kaynaklarla eğitimi desteklemeyi hedefleyen bir kurumdur.”

  Global Menkul Değerler, Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile 5 yıldır sürdürdüğü ‘Parıltı Çocuklarının Işığı Olalım Projesi’ ile En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi Özel Ödülü kategorisinde Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nden (TSPB) ödüle layık görüldü. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla gerçekleşen TSPB 3. Sermaye Piyasası Ödülleri töreninde ödülü Global Yatırım Holding Genel Sekreteri ve Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gökhan Özer aldı.

  Proje çerçevesinde Global Menkul Değerler çalışanlarının katıldığı atölyeler ve sergiler gerçekleşti. Global Yatırım Holding’in iyilik koşusu Global Run da 2014’ten itibaren işbirliğine entegre edildi. Yarış kayıt ücretleri derneğe bağışlandı.

   

  Eğitimi desteklemeyi hedefleyen bir kurumuz

  Kendileri için bir gurur vesilesi olan ödülün sermaye piyasalarının topluma doğrudan fayda sağlayıcılığını göstermesi bakımından önemine işaret eden Özer, şunları söyledi: “Derneğin görmeyen ve az gören çocukların doğumlarından eğitim süreleri tamamlanana kadar olan süreçte potansiyellerini mümkün olan en üst düzeyde tamamlama amacı, sürdürülebilir sosyal sorumluluk partnerliğini mümkün kıldı. Global Menkul Değerler, elindeki tüm kaynaklarla eğitimi desteklemeyi hedefleyen bir kurumdur.”

  Nisan 2017’ye kadar sürdürdüğü Global Menkul Değerler Genel Müdürlüğü sırasında Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile işbirliğinin projelendirilmesinde bizzat görev almış olmanın en değerli hatıraları arasında yer aldığını kaydeden Özer, “Global Menkul Değerler, aynı zamanda birçok vakıf ve derneğin destekçisi olmaya devam ediyor. Eğitimi destekleme anlayışımız hem Global Menkul Değerler hem de parçası Global Yatırım Holding ailesinin her kurumu ve her kademedeki çalışanı tarafından hevesle destekleniyor” dedi.

   

 • GYH Sonuçlar: Global Yatırım Holding’den rekor özkaynak ve operasyonel FAVÖK artışı 13 Mart 2018

   

  Konsolide ciro yüzde 28 artışla 805,9 milyon TL oldu
  Global Yatırım Holding 2017 yılına ilişkin sonuçlarını açıkladı: Global Yatırım Holding’den rekor özkaynak ve operasyonel FAVÖK artışı

  Global Yatırım Holding’in 2017 yılına ilişkin konsolide gelirleri yüzde 28 artışla 805,9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Grubun konsolide operasyonel faiz vergi amortisman öncesi karı (FAVÖK) ise 2016 yılına oranla yüzde 21 artarak 278,4 milyon TL seviyesine ulaştı.

  Global Ports Holding Plc’nin (GPH) Londra Borsasındaki halka arzında ortak satışından elde edilen 360 milyon liralık nakit giriş ve F.A.B. Partners (FAB) sermaye katılımından elde edilen 245 milyon TL tutarında fonlar, FAVÖK veya gelir tablosunun altında değil, UFRS kurallarına göre doğrudan öz kaynaklar altında muhasebeleştirildi.

  Biyokütle kaynaklı ilk elektrik santrali 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle 17.2MW kurulu güç ile ticari işletmeye alındı. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında olan ve 125MW kurulu güce ulaşması beklenen biyokütleye dayalı elektrik üretiminin önümüzdeki dönemlerde grubun konsolide FAVÖK’üne önemli katkıda bulunması bekleniyor.

  Toplam özkaynaklar konsolide bazda yüzde 75 oranında artış göstererek 2016’daki 912,6 milyon TL seviyesinden 2017 yılında 1.594,8 milyon TL seviyesine ulaştı. Holding solo bazda neredeyse tamamen sıfırlanan borçlanma ile net borç 498,6 milyon TL’den azalarak 88,5 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, borçlardaki bu azalış önümüzdeki çeyreklerde net faiz giderini önemli derecede azaltacaktır.

  Global Yatırım Holding (GYH), 2017 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide cironun bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28 artarak, 630 milyon TL’den 805,9 milyon TL’ye yükseldiği belirtildi. Grup bünyesinde, başta liman işletmeciliği işkolu olmak üzere tüm işkolları bu artışa katkı sağladı.

  Grup 2017 yılında, 2016 yılında açıkladığı 230,6 milyon TL’ye kıyasla 278,4 milyon TL tutarında amortisman, faiz ve vergi öncesi operasyonel kar (FAVÖK) elde etti.

  Grubun faaliyetleri içinde önemli bir yer tutan liman işletmelerine ait 2017 yılı gelirleri, 2016 yılına kıyasla yüzde 22’lik artış göstererek 424,5 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu artışın önemli bir kısmı, Türkiye’nin jeopolitik gelişmelerinden etkilenmeyen ticari liman operasyonlarından sağlandı. Hem konteyner hem de kargo hacminde güçlü bir büyüme elde edildi. Liman bölümünün operasyonel FAVÖK’ü 2016 yılında 229,5 milyon TL’den 2017 yılında 274,6 milyon TL’ye yükseldi. Bu artış, yüksek marjlı konteyner ticaretindeki hacim artışı, yükselen operasyonel verimlilik ve TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının bir sonucu olarak değerlendirildi. Diğer taraftan, iyi çeşitlenmiş liman ağı sayesinde liman işkolu 2017 yılında toplam yolcu sayısında Valetta (Malta), Barcelona, Malaga kruvaziyer limanları ile organik; İtalyan limanların ilk kez konsolidasyona dahil olmasının etkisi ile inorganik olmak üzere toplamda %152 oranında büyüme yakaladı. Ayrıca, liman işkolunun Türkiye dışındaki limanları 2017 yılında hem gelir hem FAVÖK büyümesi sağladı.

  Gaz sektöründe faaliyet gösteren Naturelgaz şirketinin gelirleri ve FAVÖK’ü sırası ile 212,2 ve 11,4 milyon TL oldu. FAVÖK marjının 2016’ya göre daha düşük olmasındaki ana neden 2016 yılında imzalanmış toplam gaz alım sözleşmesinden doğan zararlar olup söz konusu sözleşme 31 Aralık 2017 tarihi ile sona erdi. Naturelgaz, 2017 yılında 148 milyon standart metreküp sıkıştırılmış gaz dağıtımı ile sektörde lider konumunda olup yüzde 20 pazar payına sahip oldu.

  Elektrik üretimi işkolu gelirlerini 2016’daki 16,4 milyon TL seviyesinden 2017’de 35,5 milyon TL’ye çıkardı. Bu artış büyük ölçüde grubun 58.3 MW kurulu güçlü kojenerasyon faaliyetlerinden ve elektrik ticaretinden sağlandı. Grup, biyokütle kaynaklı elektrik üretimine 1 Ocak 2018’de Aydın ve Söke’deki santrallerinde 17.2 MW kurulu güç ile ve YEKDEM kapsamında, 13.3 cent/Kw tarife ile başladı. 125 MW kurula güce ulaşması planlanan biyokütle bazlı elektrik üretiminin önümüzdeki dönemlerde grubun konsolide finansallarına önemli ölçüde katkı sağlaması bekleniyor. 

  Gayrimenkul işkolu gelirleri 2017’de yüzde 22 artışla 31,4 milyon TL seviyesinde; bir önceki yıl 18,1 milyon TL olan FAVÖK ise 2017’de 20.6 seviyesinde gerçekleşti. Güçlü operasyonel performans büyük ölçüde Van AVM kaynaklı idi.
  Menkul kıymet ve varlık yönetimine ilişkin gelirler 2017’de %36 artışla 41,4 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 2016’da -9,3 milyon seviyesindeki FAVÖK’e karşın, 2017’de bu işkolları pozitif 1.8 milyon TL FAVÖK gerçekleştirdi. FAVÖK’teki bu normalizasyon işlem hacimlerindeki artıştan ve Eczacıbaşı Menkul Değerler ile birleşmenin getirdiği sinerjiden ve azalan maliyetlerden kaynaklandı.

  Liman halka arzı ve FAB’ın hissedarlığı yoluyla nakit girişi sağlanması grubun konsolide net borçlarını 2016’daki 1.990,9 milyon TL’den 1.431 milyon TL seviyesine geriletti. Holding ana şirketinin 2016 yıl sonundaki 498,6 milyon TL net borç tutarı 2017 itibariyle 88,5 milyon TL tutarına gerileyerek önemli ölçüde iyileşme sağlandı.

  Grupla ilgili son gelişmeleri değerlendiren GYH Mali İşler Grup Başkanı Kerem Eser, grup bünyesindeki şirketlerin performanslarından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve ana faaliyet alanları olan liman işletmeciliği, yenilenebilir enerji ve varlık yönetimi işkollarında yatırımlarını yoğunlaştıracaklarını belirtti.

  Kerem Eser, ayrıca açıklanan hisse geri alım programı ile ilgili olarak, Yönetim Kurulu’nun geçmiş yıllarda uygulanan hisse geri alım programlarına ilave olarak 150 milyon TL’ye kadar bir fonu bu amaçla ayırdığını, tamamlandığında bu geri alımların yatırımcılara toplam 234 milyon TL’lik bir getiri sağlamış olacağını, bunun da grubun yatırımcısına yüzde 5’in üzerinde bir temettü eşdeğeri getiri sağlama politikası paralelinde olduğunu vurguladı. Söz konusu hisse geri alımı işlemi tamamlandığında bu işlemlerin beher hisse başına 0,51TL temettü eşdeğeri bir getiriye işaret ettiğini sözlerine ekledi.

   

 • Global Yatırım Hisse Geri Alım 01 Mart 2018

  Global Yatırım Holding hisse geri alım programı açıkladı

  Global Yatırım Holding, ödenmiş sermayesinin yüzde 10’una kadar ve azami fon tutarı 150 milyon TL olmak üzere, hisse geri alım programı açıkladı. Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Başta küçük hissedarlar olmak üzere tüm paydaşların menfaatlerinin korunmasını amaçladık” dedi.

  Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 21.07.2016 ve 25.07.2016 tarihli duyurularına uygun olarak, hisse geri alım programı açıkladı. Ödenmiş sermayesinin yüzde 10’una kadar ve azami fon tutarı 150 milyon TL (40 milyon dolar) olmak üzere planlanan program, Global Yatırım Holding yatırımcıları için hisse başına 0.51 TL (0.13 USD) tutarında temettü eşdeğeri bir gelire işaret ediyor.

  Hisse geri alımına ilişkin Yönetim Kurulu Kararı, ‘Özel Durum Açıklaması’yla da kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Piyasalardaki olağandışı gelişmelerin etkisinin asgariye indirilmesi, borsada şirketimiz paylarında sağlıklı fiyat oluşumuna uygun bir ortamın sağlanmasına katkıda bulunulması ve sonuç olarak başta küçük hissedarlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın menfaatlerinin korunması amacıyla, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yapılacak yeni bir duyuruya kadar, Şirketimizin kendi paylarını (GLYHO) borsadan geri alabilmesine, geri alıma konu edilecek azami pay sayısının 32.588.840 adet (çıkarılmış sermayemizin %10’u) ve azami fon tutarının ise 150.000.000,-TL olarak belirlenmesine karar vermiştir”

  “Hisse fiyatının istikrarını sağlamak hedeflendi”

  Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Söz konusu hisse geri alım programı kararı, bir yandan hisse fiyatının istikrarını sağlamak, öte yandan şirketimizin piyasa değeri ile dayanak varlıklarının değeri arasındaki arayı kapatmak amacı ile alındı. Başta küçük hissedarlar olmak üzere tüm paydaşların menfaatlerinin korunmasını amaçladık” diye konuştu.

 • GPH KARADAG EBRD: Global Ports Holding, EBRD desteğiyle Balkanlar’ı Adriyatik ile buluşturacak 27 Şubat 2018

  Global Ports Holding, EBRD desteğiyle Balkanlar’ı Adriyatik ile buluşturacak

  Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu Global Ports Holding, işlettiği Karadağ’daki Adria Limanı’nın kapasitesinin artırılması için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 20 milyon Euro’luk finansman desteği sağladı. Global Ports Holding Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Finansman desteğiyle Adria Limanı’nın tesisleri geliştirilecek ve modern ekipmanlarla donatılacak. Böylelikle liman, Doğu Adriyatik’in lojistik üssüne dönüşecek” dedi.

  EBRD finansmanı ile Adria Limanı’nın Balkanlar’ın başlıca ticaret limanı haline gelmesi için yük elleçleme ve depolama alanlarının genişlemesine yönelik gerekli yatırımlar yapılacak. Adria Limanı’nın uzun vadede Avrupa ile Türkiye arasında ihraç yüklerini taşıyan kamyonlar için başlıca aktarma merkezi olması hedefleniyor.

  Avrupa İmar ve Yatırım Bankası (EBRD), Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu Global Ports Holding’in işlettiği Karadağ’ın Bar kentindeki Adria Limanı’nın kapasitesinin artırılması için 20 milyon Euro’luk finansman desteği sağladı. EBRD’den sağlanan finansman, Adria Limanı’nın Balkanlar’ın başlıca ticaret limanı haline gelmesi için yük elleçleme ve depolama alanlarının genişlemesine yönelik gerekli yatırımların gerçekleşmesinde kullanılacak. Adria Limanı’nın uzun vadede Avrupa ile Türkiye arasında ihraç yüklerini taşıyan kamyonlar için başlıca aktarma merkezi olması hedefleniyor.

  Liman lojistik üsse dönüşecek

  Global Ports Holding Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Bu finansman, Karadağ ve sektörümüze duyulan güveni gösteriyor. EBRD, uzun zamandır Global Ports Holding’in çözüm ortağı olarak hareket ediyor. Finansman desteğiyle Adria Limanı’nın tesisleri geliştirilecek ve modern ekipmanlarla donatılacak. Böylelikle liman, Doğu Adriyatik’in lojistik üssüne dönüşecek” diye konuştu.

  Adria Limanı, Global Ports Holding’in Türkiye dışında ilk yatırımı özelliği taşıyor. Limanın yatırım programı yeni vinçler ile konteyner elleçlemesi için kamyon ve diğer ekipmanların tedarik edilmesinin yanı sıra; frigorifik konteynerler için özel depolama alanları inşasını içeriyor. EBRD Ulaştırma Projeleri Direktörü Sue Barret ise verdikleri desteğin sonucunun bir başarı öyküsüne dönüşeceği konusunda şüphe duymadıklarını dile getirdi.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ELEKTRİK ÜRETİMİ/ GAZ/MADEN

Sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji üretimi ve madencilik, büyük ölçekli enerji üretimi

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr