Global Liman İşletmeleri

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

Global Ports Holding
Global Yatırım Holding, liman altyapısı sektöründe, 2004 yılında kurulan iştiraki Global Liman İşletmeleri kanalıyla yat limanlarını ve denizcilikle ilgili diğer tesisleri geliştirip işletmektedir. Şirket'in bu alandaki faaliyetleri öncelikle konteyner, dökme yük ve genel kargo elleçleme olmak üzere ticari liman işletmeciliğini; aynı zamanda, kruvaziyer hatları, feribot, yat ve mega yatlara hizmet sunan kruvaziyer operasyonlarını içermektedir.

Ege Ports
Ege Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen Ege Ports, Global Liman İşletmeleri’nin devraldığı ilk limandır. 2003 yılında, Ege Ports’un 30 yıllık işletme hakkı, Global Liman İşletmeleri’nin %72,5 ve dünyanın ikinci büyük kruvaziyer operatörü Miami merkezli Royal Caribbean Cruise Lines Ltd. şirketinin %27,5 paya sahip olduğu bir konsorsiyum tarafından devralınmıştır.

Port Akdeniz
Antalya, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir; dünyanın her yerinden gelen turistler burada birbirinden güzel kumsalları ve geleneksel Türk mutfağını keşfetmektedir. Türk Riviyerası olarak bilinen Antalya ve çevresi hem heyecan dozu yüksek aktiviteler hem de yaz tatili için ideal bir ortam sunmaktadır. 

Bodrum Yolcu Limanı
Bodrum Yolcu Limanı için ilk olarak Eylül 2003 tarihinde Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından 13 yıllık bir yap-işlet-devret ihalesi düzenlenmiştir. Nisan 2007’de GLİ, Bodrum Liman İşletmeleri A.Ş.’nin %60 hissesini devralmıştır. Hem yerel turistler hem de kruvaziyer yolcularına daha iyi hizmet verebilmek için yatırımlarına hız kazandıran Bodrum Yolcu Limanı, deniz otobüsleri ve mega yatlar için demirleme hatlarının kurulumunu da içeren ilave yatırımlarını tamamlamıştır.

Barselona Limanı
Eylül 2014'de Global Liman İşletmeleri Royal Caribbean Cruises Ltd. Şirketi ile birlikte ortak oldukları Barcelona Port Investments (BPI)'daki hisselerini artırarak, Creuers Del Port De Barcelona S.A.'nın (Creuers) kalan hisse devrini tamamlamıştır. Böylece Global Liman İşletmeleri, Creuers'daki hisse payını %62'ye yükseltmiş olup kuruluştaki çoğunluk hisseye sahip olmuştur.

Bar Limanı
Karadağ Ulaşım ve Denizcilik Bakanlığı ve Karadağ Liman Otoritesi’nin birlikte açtığı ihaleyi kazanan Global Liman İşletmeleri, bu sayede 30 yıllık bir sözleşme çerçevesinde Bar ilinde bulunan genel yük ve kargo terminalinin onarım, finansman, işletme ve bakım hakkını elinde bulundurmaktadır.

Lizbon Limanı
Royal Caribbean Cruises ile ortaklığı kapsamında Global Ports Holding, Creuers'ın %62 hissesini elinde bulundurmakta olup Lizbon Kruvaziyer Limanı'ndaki efektif payı %46,2'dır. Lizbon Kruvaziyer Limanı'nın 35 yıllık Yap-İşlet-Devret sözleşmesi çerçevesinde; 16.619 m2 toplam alana sahip bir kruvaziyer terminalinin kamu hizmeti imtiyazı kapsamında Liman’ın inşası ve işletmesi gerçekleştirilecektir.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ELEKTRİK ÜRETİMİ/ GAZ/MADEN

Sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji üretimi ve madencilik, büyük ölçekli enerji üretimi

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr