Bodrum Yolcu Limanı

Toplam 22.000 m2 alan üzerinde kurulu olan Bodrum Yolcu Limanı, rıhtımında iki büyük kruvaziyer gemisini ya da daha küçük dört kruvaziyer gemisini barındırma kapasitesine sahiptir.

Bodrum Yolcu Limanı için ilk olarak Eylül 2003 tarihinde Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından 13 yıllık bir yap-işlet-devret ihalesi düzenlenmiştir. Nisan 2007’de GLİ, Bodrum Liman İşletmeleri A.Ş.’nin %60 hissesini devralmıştır. Bodrum Yolcu Limanı’nın diğer hissedarları, %10 oranındaki payıyla Koç Grubu şemsiyesi altında hizmet veren gümrüksüz mağaza işletmecisi Setur Turistik Servis A.Ş. ve %30 payıyla işadamı Yüksel Çağlar’dır.

Bodrum Yolcu Limanı, 2008 yılında özelleştirilmesinden bu yana Bodrum Yarımadası civarında ve Türkiye ile Yunanistan’ın İstanköy Adası (Kos) arasında kruvaziyer gemilerine, feribotlara ve mega yat trafiğine hizmet vermektedir.

Bodrum Yolcu Limanı, hem yerli turistler hem de kruvaziyer yolcuları için Bodrum’un cazibesini daha da artıracak yeni yatırımlar yapmaktadır. Bodrum Yolcu Limanı, deniz otobüsleri ve mega yatlar için demirleme hatlarının kurulumunu da içeren ilave yatırımlarını tamamlamıştır. Limana daha büyük kruvaziyer gemilerinin yanaşmasına olanak verecek iki demirleme dolfeni inşa edilmiştir. Bu sayede, Bodrum Yolcu Limanı 2008’den bu yana süper ve mega yatlar için popüler bir uğrak noktası haline gelmiş; yat sahiplerine içme suyu, elektrik, gümrüksüz akaryakıt ve erzak sağlamaya başlamıştır.

82 kruvaziyer gemisi ve 500 feribot seferi

Toplam 22.000 m2 alan üzerinde kurulu olan Bodrum Yolcu Limanı, rıhtımında iki büyük kruvaziyer gemisini ya da daha küçük dört kruvaziyer gemisini barındırma kapasitesine sahiptir. Liman özellikle süper ve mega yatlar için popüler bir uğrak noktasıdır. Küçük feribotlar için ise iskelelere ek olarak üç adet feribot indirmebindirme rampası içermektedir. Terminal binasında bir gümrüksüz alışveriş alanı, banka, döviz bürosu, seyahat acentesi, araç kiralama ofisi, restoranlar ve bekleme salonu bulunmaktadır.

2014 yılında liman, 33.407 yolcu taşıyan 82 kruvaziyer gemisi seferi ve 90.142 yolcu taşıyan 500 feribot seferini ağırlamış, toplam 2,7 milyon ABD doları düzeyinde gelir elde etmiştir.

Bodrum Yolcu Limanı, GLİ çatısı altına girdiğinden bu yana, uluslararası kruvaziyer sektörü etkinliklerine ve büyük turizm fuarlarına katılmıştır. Liman, çeşitli konser ve etkinliklere ev sahipliği yaparak hem yerli ve yabancı turistleri kendi tesislerine çekmiş hem de giderek popülerleşen bir destinasyon olarak Bodrum’un turistik tanıtımına katkıda bulunmuştur.

Bodrum Global Run

Bodrum Global Run’a sponsor olan Bodrum Yolcu Limanı, bu yolla spor turizmine de destek vermektedir. Yarışmacılar, 27 Nisan 2014’te 15 km uzunluğunda bir parkurda koşmuşlardır. Yarış, Bodrum Yat Limanında başlamış ve aynı yerde bitirilmiştir.

2014 yılında Bodrum Global Run’ın kapsamı genişletilmiş, konserler ve çeşitli aktivitelerde desteklenen 3 günlük bir festivale dönüştürülmüştür. 3 Mayıs’ta düzenlenen yarışın tüm geliri Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği’ne bağışlanmıştır.

GLİ, önümüzdeki dönemde bu koşuyu her yıl düzenleyerek geleneksel hale getirmeyi ve hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki diğer limanlarına da yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ELEKTRİK ÜRETİMİ/ GAZ/MADEN

Sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji üretimi ve madencilik, büyük ölçekli enerji üretimi

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr