Ege Ports

Ege Ports, CLIA (Cruise Lines International Association) ve ECC (European Cruise Council) düzeyinde İcra Kurulu üyesi olarak hizmet veren ilk Türk liman operatörüdür.

Hareketli tatil yaşamının antik kalıntıların sükûnetiyle buluşmasının yarattığı tezat, Kuşadası’na son derece özgün bir atmosfer kazandırmaktadır. Türkiye’nin batı kıyısında, İzmir’in 90 km güneyinde yer alan Kuşadası, en önemli tarihsel yerlere yakınlığı nedeniyle bugün Ege’nin en çok tercih edilen beldelerinden biridir. Kruvaziyer gemilerinin en hareketli uğrak yeri ve popüler bir plaj beldesi olan Kuşadası, tüm Akdeniz’de en çok ziyaret edilen antic kentlerden biri olan Efes’e açılan bir kapı konumundadır. Ayrıca, sıcak yazlardan ve ılıman kışlardan oluşan tipik Akdeniz iklimi sayesinde Kuşadası, uzun bir turizm mevsimine sahip, Türkiye’nin en sofistike tatil merkezlerinden biridir.

Kuşadası, bugün güvenli tesisleriyle ultra modern Ege Ports’a ev sahipliği yapmaktadır. G.P. Wild International verilerine göre Ege Ports, 2014 yılında 553.231 kruvaziyer yolcusu ve 68.953 feribot yolcusu ağırlamıştır.

Ege Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen Ege Ports, aynı anda dört büyük gemi ya da dört küçük ve iki büyük geminin yanaşma kapasitesine sahiptir. Ayrıca, feribot trafiğine hizmet vermek için iki adet indirme/bindirme rampası ile bir rıhtım bulunmaktadır. Terminal binasında Scala Nuova alışveriş kompleksi, gümrüksüz alışveriş alanı ve ilk yardım alanının yanı sıra internet ve diğer iletişim olanaklarına sahip bir mürettebat merkezi bulunmaktadır. Binada ayrıca kruvaziyer ve gemi operatörleri ile tur acenteleri için çeşitli ofisler yer almaktadır.

Ege Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen Ege Ports, GLİ’nin devraldığı ilk limandır. 2003 yılında, Ege Ports’un 30 yıllık işletme hakkı, Global Liman İşletmeleri’nin %72,5 ve dünyanın ikinci büyük kruvaziyer operatörü Miami merkezli Royal Caribbean Cruise Lines Ltd. şirketinin %27,5 paya sahip olduğu bir konsorsiyum tarafından devralınmıştır. Grubun Ege Ports’u devralmasının ardından gerçekleştirdiği büyük çaplı yatırımlar sayesinde o günden bu yana gelen yolcu sayısı %138 oranında artış göstermiştir.

16,3 milyon ABD doları net gelir

Kruvaziyer limanı ve feribot operasyonları, gümrüksüz alışveriş ve Scala Nuova kompleksindeki mağazalardan elde edilen kira gelirleri Ege Ports’un başlıca gelir kaynaklarını oluşturmaktadır.

Yolcu sayısındaki artış ve perakende faaliyetlerinin güçlü performansı sonucunda, Ege Ports’un 2014 yılı net geliri 16,3 milyon ABD dolarına, FAVÖK’ü ise 12,7 milyon ABD dolarına ulaşmıştır.

Global Liman İşletmeleri, Temmuz 2003 tarihindeki devirden bu yana Ege Ports - Kuşadası Limanı’ndaki denizcilik ve sivil güvenliğe her zaman büyük önem vermiştir. Sonuç itibarıyla, Ege Ports, Türkiye’de ISPS (Uluslararası Gemi ve Liman Güvenliği) Kodu almaya hak kazanan ilk kruvaziyer limanı olmuştur.

Ödüller

2007 yılından bu yana, Ege Ports aşağıdakiler de dahil olmak üzere pek çok övgü ve ödüle layık görülmüştür:

  • 2007’de, uluslararası seyahat ve turizm profesyonelleri birliği Skal tarafından Yılın En İyi Türk Limanı seçilmiştir.
  • 2007’de ISPS (Uluslararası Gemi ve Liman Güvenliği) standartlarına tam uyan ilk Türk limanı olmuş ve CLIA tarafından Emniyet ve Güvenlik Hizmetleri alanında sektörün en iyi limanlarından biri seçilmiştir.
  • 2007’de Lloyd’s Cruise International Magazine tarafından en hızlı büyüyen limanlardan biri olarak gösterilmiştir.
  • 2008’de Lloyd’s Türk Taşımacılık Ödülleri’nde Yılın Kruvaziyer Terminali seçilmiştir.
  • 2010’da, G.P. Wild International Ltd. tarafından Avrupa’nın önde gelen 30 kruvaziyer limanı arasında 15’inci sırada yer almıştır.
  • 2010’da World Travel Group tarafından düzenlenen Dünya Seyahat Ödülleri’nde Dünyanın En İyi Kruvaziyer Limanı seçilmiştir.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ELEKTRİK ÜRETİMİ/ GAZ/MADEN

Sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji üretimi ve madencilik, büyük ölçekli enerji üretimi

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr