Global Ports Holding

Global Yatırım Holding, liman altyapısı sektöründe, 2004 yılında kurulan iştiraki Global Liman İşletmeleri kanalıyla yat limanlarını ve denizcilikle ilgili diğer tesisleri geliştirip işletmektedir. Şirket’in bu alandaki faaliyetleri öncelikle konteyner, dökme yük ve genel kargo elleçleme olmak üzere ticari liman işletmeciliğini; aynı zamanda, kruvaziyer hatları, feribot, yat ve mega yatlara hizmet sunan kruvaziyer operasyonlarını içermektedir.

Global Liman İşletmeleri (GLİ) , Türkiye ve Karadağ’da işlettiği ticari liman ağına ek olarak Akdeniz, Atlantik ve Asya-Pasifik’teki güçlü varlığı ile dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisidir.

Kruvaziyer ve ticari limanlardan oluşan geniş portföyü ile dünyanın önde gelen liman işletmecilerinden olan Global Liman İşletmeleri, 2004 yılında kuruldu. 8 ülkede 14 limanı ile dünyanın ilk ve tek kruvaziyer liman konsolidatörü olan GLİ, küresel kruvaziyer sektöründe emin adımlarla büyümeye devam etmektedir. GLİ limanlarında her yıl 3,000’in üzerinde kruvaziyer seferi ağırlamaktadır. GLİ, yıllık 7.5 milyonun üzerinde yolcuya hizmet vererek, Akdeniz’deki pazar payını %25'e ulaştırmıştır.

Ödüllü liman ve terminallerden oluşan portföyü, iştirakleri arasında en iyi uygulamaların aktarımının önünü açmaktadır. Operasyonel mükemmellik, gelişmiş güvenlik uygulamaları ve müşteri odaklı hizmetleri ile GLİ gelişmekte olan kruvaziyer sektörüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Global Liman İşletmeleri‘nin %89.2’sına sahip olan Global Yatırım Holding, İstanbul Borsası'nda (BIST) “GLYHO.IS” adıyla yer almaktadır. Kasım 2015 itibariyle kalan %10.8 hisse Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından alınmıştır.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ELEKTRİK ÜRETİMİ/ GAZ/MADEN

Sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji üretimi ve madencilik, büyük ölçekli enerji üretimi

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr