Barselona Limanı

Akdeniz’in en büyük kruvaziyer liman operatörü Barselona Limanı, dinlenme ortamının rahatlığı, terminal tesislerinin donanımı ve genel olarak ziyaretçilerine sunduğu olumlu deneyimle birçok ödüle layık bulunmuştur.

Barselona, kültürel ve sportif etkinlikleri, ticari fuarları ve sergileriyle dünyanın en önemli turistik ve ekonomik merkezlerinden biridir. Ticaret, eğitim, eğlence, medya, moda, bilim ve sanat yaşamı üzerindeki etkisiyle, Barcelona dünyanın en büyük küresel şehirlerinden biri durumundadır. Barcelona aynı zamanda güneybatı Avrupa’nın başlıca kültür ve finans merkezleri arasındadır. Barcelona Limanı 2.000 yıllık bir geçmişe ve büyük bir ticari öneme sahiptir.

GLİ ilk etapta, Barselona Liman İşletmeleri (Barcelona Port Investments – BPI) aracılığıyla ve dünyanın önde gelen kruvaziyer işletmecileri arasında yer alan Royal Caribbean Cruises Ltd. ortaklığıyla, Creuers del Port de Barcelona S.A. (Creuers) şirketinin %23 hissesini satın almıştır. BPI, Aralık 2013’de Creuers del Port de Barcelona şirketinde yüzde 20 hisseyi de devralarak payını %43’e yükseltmiştir.

Eylül 2014’de GLİ, Royal Caribbean Cruises Ltd. şirketi ile birlikte ortak oldukları Barcelona Port Investments (BPI)’daki hisselerini artırarak, Creuers Del Port De Barcelona S.A.’nın (Creuers) kalan hisse devrini tamamlamıştır. Böylece Global Liman İşletmeleri, Creuers’daki hisse payını %62’ye yükseltmiş ve şirketin çoğunluk hissesine sahip olmuştur. Global Liman İşletmeleri %62’lik hisse alımını toplam 54.048.500 avro karşılığında gerçekleştirmiştir. Creuers hisselerinin satın alımında kullanılan uzun vadeli proje finansmanı, İspanya’nın en büyük üç bankası olan Banco Santander, S.A., Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A. (“BBVA”), CaixaBank, S.A. ve Hollanda menşeili Demir-Halk Bank N.V. (“DHB”)’dan oluşan ve BBVA’nın lider aranjör olduğu konsorsiyum tarafından sağlanmıştır.

2,4 milyon yolcu

Beş kruvaziyer terminalinden oluşan Barselona Kruvaziyer Limanı yolcu ve gemi ağırlama kapasitesi bakımından Akdeniz’deki en büyük yolcu limanıdır.

Creuers del Port de Barcelona S.A., 1999 yılında Barselona Limanı’ndaki kamuya ait beş yolcu gemisi terminalini işletmek üzere kurulmuştur. Barselona Liman İşletmeleri, sektörel bilgi birikimi, işinin uzmanı şirketleri ve çok iyi eğitilmiş personeli sayesinde operasyonlarını yıllar içinde iyileştirilip geliştirilmiş, böylelikle 2000 yılında 562.397 adet olan kruvaziyer yolcusu trafiği 2014 yılında 2,4 milyona çıkarılarak Avrupa’nın en büyük kruvaziyer liman operatörü olmuştur. 2014 yılında Creuers 15,8 milyon ABD doları FAVÖK açıklamıştır.

Barselona, dinlenme ortamının rahatlığı, terminal tesislerinin donanımı ve genel olarak ziyaretçilerine sunduğu olumlu deneyimle birçok ödüle layık bulunmuştur. Barselona’nın yönetimi ve işletmesi, kruvaziyer sektöründe benchmark olarak kabul edilen örneklerle bilinmektedir. Creuers, yıllık Miami fuarında sektörün prestijli dergilerinden “Dream World Cruise Destinations” tarafından olağanüstü tecrübe ve başarılarından dolayı birçok ödülle onurlandırılmıştır.

Güvenli ve güvenilir

Liman yönetiminin çalışmalarında öncelik limanı kullanan müşterilerin operasyonel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. İşlerinde uzman personel ekibinin yanı sıra, bütün operasyonel süreçlerin en yüksek düzeyde güvenlik kriterleri uygulanarak yerine getirilmesi ve yetkililer ve emniyet güçleriyle olan işbirlikleri, Liman’ı güvenli ve güvenilir yapan faktörlerden bazılarıdır. Creuers, güvenlik ve kruvaziyer trafiğinin gerektirdiği spesifik lojistik alanlarında öncü bir şirkettir. Liman, güvenlik ve emniyet açısından gemilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek için katı kurallar uygulamaktadır. ISPS kodunun SOLAS Konvansiyonu’na uyarlanması, limanın güçlü yanlarından birini oluşturmaktadır. Liman, Avrupa Birliği’nin yeni CE 125/2004 düzenlemesine ilişkin denetiminden başarıyla geçmiştir. Bu düzenleme, Avrupa limanlarına gerekli güvenlik düzeyini artırmalarını, dolayısıyla ISPS kodunun mutlak tavsiye olarak belirttiği önlemleri almalarını zorunlu kılmaktadır.

BPI, Creuers’in %100 hissesini elinde tutmaktadır. Creuers, Barselona Kruvaziyer Limanı’ndaki dört kruvaziyer terminali için 27 yıllık işletme hakkına ve beşinci bir kruvaziyer terminali için işletme lisansı sözleşmesine sahip olmanın yanı sıra Malaga Kruvaziyer Limanı’nın işletme hakkının %80’ini ve Singapur Kruvaziyer Limanı’nın %40 hissesini elinde bulundurmaktadır.

2008 yılında, Creuers del Port de Barcelona, Malaga Limanı’nda iki mega yolcu gemisi terminalini işletmek üzere Cruceros Málaga S.A. şirketini oluşturmuştur. Burada yolcu trafiği 2014’te 409.563 olarak gerçekleşmiştir. 2011 yılında, Singapur Turizm Kurulu, Marina Bay Kruvaziyer Terminali’nin işletmesini Sats ve Creuers Cruise Services şirketlerinin kurduğu ortaklığa vermiştir. 2012 Mayıs’ında açılan terminal mimari bir ikon olarak tasarlanmıştır. Toplamda 350 milyon avro tutarında yatırım yapılan bu terminale şimdi aynı anda iki mega gemi bağlanabilmektedir.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ELEKTRİK ÜRETİMİ/ GAZ/MADEN

Sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji üretimi ve madencilik, büyük ölçekli enerji üretimi

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr