Bar Limanı

Global Liman İşletmeleri, Bar Limanı’nın %62 oranındaki hissesini satın alarak yurt dışındaki ilk yatırımını gerçekleştirmiştir. Bu operasyonla aynı zamanda, ilk kez bir Türk şirketi yurt dışındaki bir liman işletmesinin çoğunluk hissesini satın almıştır.

Bar, Karadağ’ın başlıca limanı olmasının yanı sıra çevre bölgeyle birlikte en önemli turist destinasyonlarından biridir. Şehrin neredeyse tümü İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuştur. Bugünse Bar, yeni binaları ve geniş bulvarlarıyla son derece çağdaş görünümlü bir şehirdir.

Aralık 2013’te GLİ, Bar Limanı’nın %62 oranındaki hissesini 8 milyon avro bedel karşılığında ve aktif alımı ve verimlilik artışına yönelik 21 milyon avro tutarında sermaye harcaması taahhüdüyle portföyüne katmıştır. GLİ, Bar Limanı’nı satın alarak yurt dışındaki ilk yatırımını gerçekleştirmiştir. Bu operasyonla aynı zamanda ilk kez bir Türk şirketi yurt dışındaki bir liman işletmesinin çoğunluk hissesini satın almıştır. GLİ, özelleştirme yoluyla Bar Limanı’nın borsada işlem görmeyen %62 hissesini satın almıştır.

Karadağ Ulaşım ve Denizcilik Bakanlığı ve Karadağ Liman Otoritesi’nin birlikte açtığı ihaleyi kazanan GLİ, bu sayede 30 yıllık bir sözleşme çerçevesinde Bar ilinde bulunan genel yük ve kargo terminalinin onarım, finansman, işletme ve bakım hakkını elinde bulundurmaktadır.

Bar Limanı, halen 1 milyon konteyner ve 6 milyon ton genel kargo kapasitesine sahiptir. Ancak, düzgün karayolunun olmaması, demiryolu ağının verimsiz kullanımı ve altyapı eksikliği nedeniyle liman halen tam kapasite ile hizmet verememektedir.

Tarihi ticari bağları yeniden canlandırmak

GLİ’nin öncelikli planı, Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan arasındaki ticari bağları yeniden kurmaktır. GLİ, bölgesel gelişimi destekleyerek geçmişin başarısını yeniden tesis etmek için çaba harcamaktadır.

Şirket Bar Limanı’nı kruvaziyer gemiler için cazip hale getirmeye çalışmaktadır. Liman’ın Karadağlı çalışanlarına Port Akdeniz’de kazanılan tecrübelerin ışığında bir yönetici eğitimi programı verilmektedir.

Şirket kültürel ve sportif aktivitelere sponsor olarak bölge turizmini desteklemektedir. Bu kapsamda, bölgedeki spor turizmini teşvik etmek amacıyla Eylül 2015’de Global Run Adria koşusu organize edilmiştir. 

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ELEKTRİK ÜRETİMİ/ GAZ/MADEN

Sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji üretimi ve madencilik, büyük ölçekli enerji üretimi

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr