Port Akdeniz

Port Akdeniz hem Antalya Uluslararası Havaalanı’na hem de çok sayıda turistik ve tarihsel beldeye yakındır. GLİ, ticari ve yolcu gemisi faaliyetlerindeki istikrarlı büyüme eğilimini koruyabilmek için liman kapasitesini artırmaya yönelik büyük çaplı yatırımlar yapmıştır. Başlangıçta ticari bir liman olarak işletilen Port Akdeniz zaman içinde karma kullanım amaçlı bir tesise dönüşmüştür ve toplam 136.000 m2’lik bir alan üzerine kuruludur.

Bugün karma kullanım amaçlı bir tesis olan Port Akdeniz, toplam 136.000 m2’lik bir alan üzerine kuruludur.

GLİ 2006 yılında Port Akdeniz’in %40’ını satın almış, Temmuz 2010’da hisse oranını %100’e çıkarmıştır. GLİ, ticari ve yolcu gemisi faaliyetlerindeki istikrarlı büyüme eğilimini koruyabilmek için liman kapasitesini artırmaya yönelik büyük çaplı yatırımlar yapmıştır. Başlangıçta ticari bir liman olarak işletilen Port Akdeniz zaman içinde karma kullanım amaçlı bir tesise dönüşmüştür ve toplam 136.000 m2’lik bir alan üzerine kuruludur.

Antalya Uluslararası Havaalanı’na ve çok sayıda turistik ve tarihsel bölgeye yakın olan Port Akdeniz, Global Ports yönetiminde kruvaziyer liman hizmetleri sunmaktadır.

Limanda dökme yük, genel yük, konteyner ve kruvaziyer gemilerine hizmet verebilecek 10 iskele bulunmaktadır. Tesis ayrıca 250 yanaşma yeri ve 150 yatı kuru havuzlama kapasitesi olan bir yat limanına sahiptir. Çimento, klinker, kömür, alüminyum, mermer, madencilik, kimya ve tarım sektörlerinde faaliyette bulunan şirketlere ticari liman olarak hizmet sunan Port Akdeniz, mevcut kuru dökme yük ve genel yük elleçleme ve konteyner elleçleme kapasitesini artırmayı amaçlamaktadır. 2009’dan bu yana Port Akdeniz’in konteyner yük hacmi yıllık bileşik %38,3 oranında artış göstermiştir.

Kablosuz Teknoloji

Bu ileri teknoloji hem liman operatörleri arasında hem de operasyon merkezindeki ana yazılıma gerçek zamanlı erişim sağlamakta ve yatırımın getirisini önemli ölçüde artırmaktadır. Her türlü bilgi akışı ve iletişim kablosuz araçlarla yapıldığından gerçek zamanlı iletişim önemli ölçüde kırtasiye işini de ortadan kaldırmaktadır. Tüm bu üstünlükler sayesinde liman, müşterilerine yönelik hizmet kalitesini artırarak hedeflerine ulaşma yolunda daha hızlı ilerlemektedir.

2012 yılında GLİ, Antalyalı çiftçi ve ihracatçıların pazara erişimini artırmak amacıyla meyve sebze taşımacılığı için Antalya Limanı ile Rusya’yı birbirine bağlayan ilk doğrudan deniz hattının açılışına öncülük etmiştir. Özel olarak tasarlanan araçlarda gerçekleştirilen bu hizmet, karayolu taşımacılığını büyük ölçüde azaltarak akaryakıt maliyetlerini ve emisyon düzeyini düşürecek, böylece çevrenin korunmasına olumlu yönde katkıda bulunacaktır.

LİMAN

Kruvaziyer ve ticari liman işletme faaliyetleri

ELEKTRİK ÜRETİMİ/ GAZ/MADEN

Sıkıştırılmış doğal gaz satışı ve dağıtımı, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji üretimi ve madencilik, büyük ölçekli enerji üretimi

GAYRİMENKUL

Ticari gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi ve işletmesi

FİNANS

Aracılık, danışmanlık ve varlık yönetimi gibi bankacılık dışı finansal hizmetler

Rıhtım Cad. No: 51 Karaköy İstanbul      (212) 244 6000      investor@global.com.tr